piątek, 7 stycznia 2011

Działalność ONR-u 2008-2010

W okresie od października 2009 do końca stycznia 2010 członkowie ONR Wrocław dwukrotnie współorganizowali spotkania (w formie dyskusji / prelekcji) młodzieży o poglądach narodowych i prawicowych, odbywające się w jednym z dostępnych lokali. Tematem pierwszego była relacja nacjonalizm-konserwatyzm, czyli to, jak "idea narodowa" ma się do szeroko pojętego tradycjonalizmu i reakcjonizmu oraz jak w ogóle te pojęcia rozumieć. Drugie spotkanie tyczyło się politycznej poprawności, jej wpływu na język współczesnych mediów, a co za tym idzie - także i społeczeństwa. W spotkaniach brało udział kilkanaście osób, nie tylko z ONR.

Prócz tego koordynator, ATW, wygłosił prelekcję nt. Bolesława Piaseckiego dla Korporacji Akademickiej Magna Polonia Vratislaviensis. Słuchaczami byli także członkowie ONR.
Odbyło się także kilka innych spotkań, o charakterze "technicznym", podczas których np. rozdawano zeszyty, planowano akcje, dyskutowano etc.

Poza tym Brygada wspomogła kontr-akcje NOP oraz MW w związku z manifestacją pederastów 24.10.2009 - aktywiści ONR oprotestowywali pochód "gejów, lesbijek i przyjaciół" oraz rozdawali ulotki.

11.10.2009 część Brygady wzięła udział w obchodach Święta Niepodległości w Warszawie, część zaś - we Wrocławiu (pochód i koncert Irydionu).

Miała miejsce także akcja plakatowa w rocznicę śmierci Romana Dmowskiego (blisko 200 plakatów).

Przedstawiciele ONR z Wrocławia wzięli udział w Marszu Życia i Rodziny (30 maja 2009) oraz w manifestacji rocznicowej w Częstochowie (14 kwietnia 2009).

4 czerwca 2009 w lokalu Ruchu Katolicko-Narodowego kol. ATW wygłosił prelekcję na temat koncepcji narodowego anarchizmu Troya Southgate’a. Prelekcji wysłuchało piętnaście osób, później wywiązała się żywa dyskusja.

Jesienią 2008 i zimą 2008-2009 podejmowano akcje plakatowe – w listopadzie akcję „werbunkową”, zaś w ostatnim tygodniu grudnia upamiętniono plakatami (nekrologami) rocznicę śmierci Romana Dmowskiego. Odbyła się także wycieczka integracyjna do zamku Książ, udział wzięło około 10 osób.

13 grudnia 2008 kilkuosobowa delegacja aktywistów BDśl. uczestniczyła (wraz z członkami OWP i innymi osobami) w złożeniu kwiatów pod pomnikiem ofiar stalinizmu we Wrocławiu.

11 listopada 2008 około 10 osób z Brygady Dolnośląskiej zasiliło szeregi pochodu ONR w Warszawie. W tym samym czasie we Wrocławiu przedstawiciel Brygady uczestniczył w obchodach pod pomnikiem Bolesława Chrobrego, organizowanych wspólnie przez OMP, UPR, Fraternię Piastowską etc.

Jesienią 2008 członkowie Brygady Dolnośląskiej uczestniczyli (wraz z MW i niezrzeszonymi sympatykami) w spotkaniu autorskim historyka Tomasza Greniucha, prelekcji Andrzeja Wronki (działacza społecznego i katolickiego) oraz prelekcji kol. ATW nt. postaci Yukio Mishimy.
Koordynator nawiązał także bliższą współpracę z Organizacją Monarchistów Polskich, czego efektem była m.in. otwarta prelekcja nt. tradycjonalizmu integralnego oraz publikacja kalendarium działań ONR Wrocław na łamach pisma „Rojalista”. Przedstawiciele ONR uczestniczyli także w innych „prawicowych”, „konserwatywnych” czy też „narodowych” prelekcjach i spotkaniach we Wrocławiu, m.in. z publicystą Damianem Leszczyńskim, politologiem Konradem Wandowiczem czy weteranem Narodowych Sił Zbrojnych.

We wrześniu 2008 odbyły się dwa spotkania ONR, natomiast od października spotkania odbywały się już regularnie co tydzień. Większość spotkań składała się z omówienia bieżących spraw organizacyjnych (dotyczących zarówno spraw Dolnego Śląska, jak i ogólnokrajowych) i referatu. Przykładowe tematy referatów to m.in. „Postać Bolesława Piaseckiego”, „Zmiany obyczajowe w Rosji po Rewolucji Październikowej”, czy „Ruch monarchistyczny w Polsce po roku 1989”.

20 września 2008 na Cmentarzu Osobowickim przedstawiciele ONR wzięli udział w obchodzach rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz